Jautājums par produktu

Enquiry form LV

Vērts zināt

Slīpējums ir vienīgā dimanta īpašība, ko tiešā veidā ietekmē cilvēks. Trīs pārējās ir dabas dotas. Ar slīpējumu saprot dimanta formu, slīpējuma leņķus un plaknes (mazās virsmas, kas nosaka,  kādos leņķos tiks atstarota gaisma). Populārākie un izplatītākie ir “apaļa briljanta slīpējuma” dimanti.  Kvalitatīvs “briljanta slīpējums” liek akmenim izskatīties kā vienmēr kvēlojošai liesmai, jo tieši 58 šķautņu izkārtojums un pareizas to proporcijas nodrošina maksimālu gaismas atstarošanu. Ja klokker dimantam ir kvalitatīvs slīpējums, jebkurš gaismas stars, kas tajā iekļūst, tiek arī atstarots no vienas virsmas pret citām un galu galā izstaro gaismu akmeņa augšpusē jeb uz kronīša, vizuāli atgādinot mirdzošu liesmu.

Krāsa tiek uzskatīta par svarīgāko dimanta īpašību un tā ir viens no svarīgākajiem raksturlielumiem dimantu vērtējot. Netrenētai acij lielākā daļa dimantu šķiet bezkrāsas, taču patiesībā vairums akmeņu piemīt kāda neapbruņotai acij nemanāma nokrāsa. Dimanta patieso toni visvieglāk noteikt to aplūkojot pret baltu virsmu vai dabīgā dienasgaismā. Par ideālu tiek uzskatīta krāsas nepiemitība jeb bezkrāsainība, jo tā liecina par dimanta tīrību un ķīmisku piejaukumu un kristāla defektu neesamību. Tādējādi, jo akmens ir bezkrāsaināks, jo retāks un vērtīgāks tas ir. Akmeņus ar diezgan izteiktu krāsu, piemēram, rozā, zilu, dzeltenu, zaļu un oranžu, sauc par krāsainajiem dimantiem. Amerikas Ģemoloģijas institūts istrādājis precīzu krāsas jeb tīrības indeksu, kur krāsas piemitība apzīmēta ar kādu no alfabēta burtiem no D (bezkrāsas) līdz Z

Dzidrība raksturo dabīgo ieslēgumu jeb kristāla nepilnību daudzumu dimantā. Šie defekti ir oglekļa atliekas, kas ar neapbruņotu aci nav saskatāmas. Tos var izšķirt tikai pie desmitkārtīga palielinājuma. Dimanta vērtību nosaka ieslēgumu skaits, veids, krāsa un novietojums. Mazi ieslēgumi ir gandrīz katrā dimantā. Jo to ir mazāk, jo dimants ir retāks un vērtīgāks.

Nevainojams (FL) – prasmīgs vērtētājs nekonstatē nekādus ielēgumus vai defektus pie desmitkārtīga palielinājuma.

Iekšēji nevainojams (IF) – prasmīgs vērtētājs konstatē tikai nelielus defektus bet ne ieslēgumus  pie desmitkārtīga palielinājuma.

Ļoti, ļoti nedaudz ieslēgumu (VVS1 un VVS2) – prasmīgs vērtētājs ar grūtībām konstatē ieslēgumus  pie desmitkārtīga palielinājuma.

Ļoti nedaudz ieslēgumu (VS1 un VS2) – prasmīgs vērtētājs ar vai bez grūtībām konstatē nelielus ieslēgumus  pie desmitkārtīga palielinājuma.

Nedaudz ieslēgumu (S1 un S2) – prasmīgs vērtētājs konstatē ieslēgumus pie desmitkārtīga palielinājuma.

Ar ieslēgumiem(I1, I2un I3) – ieslēgumi ir viegli pamanāmi  pie desmitkārtīga palielinājuma un spēj ietekmēt dimanta gaismas caurlaidību un attiecīgi tā mirdzumu.

Karātos tiek mērīta dimanta masa un to nedrīkt jaukt ar šī termina lietojumu zelta kontekstā, ar kuru tiek  apzīmēta zelta tīrība. Karātu dala punktos, 100 punkti atbilst vienam karātam.

½  karātu dimants = 0,25 punkti = 0,50 karātu dimants

¼ karātu dimants = 0.25 punkti = 0.25 karātu dimants

Varētu domāt, ka masa ir galvenais dimanta vērtības kritērijs, taču tā nav. Divu vienādas karāta vērtības dimantu vērtība var būtiski atšķirties to kvalitātes dēļ. Ja vienā juvelierizstrādājumā ir vairāk par vienu dimantu, to masa tiek noteikta visiem kopā nevis atsevišķi. Dimanta masa karātos nav tieši atkarīga no dimanta izmēra.

Dimantu Kopšana

Dimanti ir ārkārtīgi izturīgi. Tos nevar saskrāpēt, izņemot ar citiem dimantiem, un laika gaitā tie nezaudē savu mirdzumu. Tomēr tie nav neiznīcināmi. Tos var sašķelt liels trieciens, bojāt saskare ar citiem dimantiem, kā arī, stiprinājumam kļūstot vaļīgam, tie var izkrist un pazust. Tādēļ nēsājiet rotaslietas ar dimantiem uzmanīgi! Glabājiet tās polsterētās kastītēs vai mīkstos maisiņos atsevišķi no citām rotas lietām. Tīriet tās, slaukot ar mikrošķiedras drānu, vai siltā ūdenī ar maigām ziepēm un mīkstu zobu birsti, vai uz brīdi tās iemērcot speciāli iegādātā tīrīšanas šķīdumā. Ik pa laikam dimantu tīrīsanu un stiprinājumu pārbaudi vajadzētu uzticēt profesionālam juvelierim, lai nodrošinātu to ilglaicīgu skaistumu un kalpošanu.

Dārgakmeņu Kopšana

Dārgakmeņu cietību mēra pēc īpaša standarta – Mosa skalas. Jo augstāka Mosa skalas vērtība, jo cietāks akmens un otrādis, jo zemāka Mosa skalas vērtība, jo vairāk dārgakmens pakļauts saskrāpēšanai, šķembas atšķelšanai vai saplaisāšanai. Tas jāņem vērā tīrot, nesājot un uzglabājot rotaslietas ar dārgakmeņiem.

Parasti uz rotaslietām uzkrājas roku krēma, pirkstu nospiedumu un dažāu ikdienas netīrumu kārtiņa, taču to var viegli notīrīt. Dārgakmeņus, kuru Mosa skalas vērtība ir 7 un augstaka, droši var tīrīt siltā ūdenī, kam pievienots nedaudz maiga mazgāšanas līdzekļa, ar mīkstu zobu birstīti. Ja dārgakmens cietība ir zemaka par 7 pēc Mosa skalas, birstītes vietā izmantojiet mīkstu drāniņu.

Daudzus dārgakmeņus var bojāt ķīmiskas vielas, ūdens un pat saules gaisma. Piemēram, ilgi pakļaujot tos saules gaismai, tie var kļūt blāvāki. Kā piemēri te minami ametists, ametrīns, akvamarīns, avanturīns, berils, citrīns, kuncīts, rožu kvarcs un dūmu kvarcs.

Daži dārgmateriali, piemēram, opāls, pērles un tirkīzs, ir diezgan poraini un tos nevajadzētu ilgi mērcēt ūdenī.

Īpāša apkope nepieciešama rotaslietām ar smaragdu. Ļoti bieži tie tiek apstrādāti ar īpašām eļļām, kas palīdz slēpt bieži pamanāmos trūkumus. Šī iemesla dēļ smaragdus nekad nedrīkst tīrīt ar ultraskaņas ierīcēm, jo nelielie trūkumi tiks atbrīvoti no eļļas n būs viegli pamanāmi uz virsmas, un kopējais vizualais izskats tiks ļoti boojāts.

Pērļu Kopšana

Pērles ir klasiska vērtība, kas simbolizē eleganci un izsmalcinātību. Tās ir organsiki dārgmatriāli, jo tās radušās no dzīviem orgnismiesm. Šī iemesla dēļ tās ir daudz mīkstākas nekā jebkurš cits  dārgakmens. Tām ir daudz lielāks nolietošanās risks, īpaši, ja netiek nodrošināta piemērota kopšana.

Drīkst

  • Viens likums, kas jāievēro, lai nodrošinātu ilgu pērļu kalpošanu, ir to nesāšana cik vien bieži iespējams. Tākā perlamutra ir organisks savienojums, tā labi sadzīvo ar eļļām, kas izdalās uz cilvēka ādas. Regulāra to nēsāšana tiek uzskatīta par labāko veidu kā saglabak to dabisko mirdzumu.
  • Kosmētika un smaržas jauzklāj pirms pērļu uzlikšanas.
  • Pērļu rotaslietas janoņem pirms drēbju novilkšanas.
  • Pērlēm nāk par labu to noslaucīšana ar maigu drānu, kas iemērkta maigu ziepju šķidrumā.

Nedrīkst

  • Izvairieties no sipriem ķīmiskiem tīrāmajiem līdzekļiem
  • Pērles nedrīkst tīrīt ar ultraskaņas ierīcēm. Tās var saplaisāt vibrācijas ietekmē, jo īpaši, ja perlamutrā jau ir kāda plaisa.
  • Nepakļaujiet pērles lielam karstumam. Pērles satur organiskus savienojumus un ūdeni, tādēļ pārliekā sausumā tās var saplaisāt.

Zelta kopšana

Zelts ir vienīgais dārgmetāls, kas neapsūbē, jo tas nesatur oksīdus. Tomēr tas ir salīdzinoši mīksts metāls, tādēļ zelta rotaslietām veltāmas īpašas rūpes.

Jo augstāka karātu vērtība, jo mīkstāks ir metāls, tāpēc sakausējums ar 9ct zelta ir izurīgāks pret skrāpējumiem nekā tāds, kas satur 18ct vai 24ct zelta. Šī iemesla dēļ ieteicams kopā nēsāt gredzenus, kuru karātu vērtība ir līdzīga, piemēram, saderināšanās gredzenu un laulības gredzenu.

Lai parūpētos par glītu izskatu un noverstu sūbējumu, zelts jātīra regulāri, un to lieliski par paveikt ar mirošķiedras drāniņu.

Zelts ir īpaši pakļauts negatīvai hlora ietekmei. Hlors var neatgriezeniski sabojāt zelta krāsu, tādēļ zelta rotaslietas jānoņem lietojot hloru saturošus tīrāmos līdzekļus vai ejot peldbaseinos.

Vienmēr glabājiet rotaslietas speciālā rotaslietu kastītē un sargājiet to no jebkādiem triecieniem.

Plātīna Kopšana

Salīdzinot ar citiem dārgakmeņiem un dārgmetāliem, platīns šķiet esam visdārgākais un izsmalcinātākais. Neskatoties uz augsto cenu, to iekāro iekviens juvilierizstrādājumu cienītājs. Platīns ir dārgs un rets, un tam ir nepieciešama īpaša un regulāra kopšana, lai tas nezaudētu savu mirdzumu un burvību. Neskatoties uz to, tas ir ļoti piemērots regulārai nēsāšanai. Maigu ziepju ūdens un mīksta drāna ir ideāli piemēroti, lai notīrītu ikdienas netīrumus un putekļus. Īpaša pulēšana nepieciešama, lai pasargātu to no dabīgas sūbēšanas.